Kultura

Ciekawe podcasty kulturalne, które warto znać

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ciekawe podcasty kulturalne, które warto znać

Ostatnio w Polsce tajemnicze podcasty cieszą się coraz większą popularnością. Czym są? Jakie są najpopularniejsze, których po prostu nie wypada nie znać? Wszystko znajdziecie poniżej.

Czym są podcasty?

To rodzaj publikacji internetowej audio lub wideo występującej cyklicznie. Formą przypominają dawne audycje radiowe, ale także bloga, kurs językowy, trening interpersonalny itp. Używają technologii RSS i rozwinęły się na przełomie lat 2004 i 2005. W Polsce jeszcze nie są tak popularne jak za granicą, ale ta postać rzeczy szybko się zmienia. Do słuchania takich podcastów nie potrzeba specjalnego sprzętu, wystarczy zwykły laptop czy smartphone.

Apteczka Muzyczna

Co na pewno ciekawe, to podcast realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego autorem jest Jakub Knera. W odcinkach pojawiających się co tydzień prowadzący rozmawia ze swoimi gośćmi o muzyce i najnowszych zdarzeniach, o koncertach, festiwalach, trasach koncertowych, nowych płytach, klubach muzycznych itp. Dzięki temu każdy będzie na bieżąco z wydarzeniami sceny muzycznej.

The Very Polish Radio

To podcast od wytwórni muzycznej The Very Polish Cut-Outs, bardzo popularnej i lubianej. Specjalizuje się w polskiej muzyce elektronicznej. W podcastach przedstawiciele wytwórni, Maciej Zambon i Kacper Kapsa, prezentują m.in. przegląd współczesnej polskiej muzyki dance. To pozycja dla prawdziwych fanów!

Zabójcze opowieści

Podcast prowadzony przez Michała Larka, tym razem z rejonu literatury. Co tydzień na Spotify pojawiają się opowiadane przez niego kryminalne podcasty inspirowane prawdziwymi historiami tzw. truecrime. Na co dzień autor ten prowadzi zajęcia ze storytellingu i kreatywnego pisania, wydał również kilka książek. Okazuje się, że podcasty to również niezły sposób na promowanie swojej twórczości.

Speak English Now

Prowadząca Georgiana nauczy nas języka angielskiego w dość niekonwencjonalny sposób, ponieważ do tego celu nie będzie używać podręczników i innych materiałów, unikać będzie również gramatyki. Czy to możliwe? Dowie się tego wyłącznie słuchający. Georgiana, płynnym rodowitym angielskim, w swoich podcastach opowiada o życiu codziennym i ciekawostkach ze świata, czyli bynajmniej nie o nudnych rzeczach. Nauka angielskiego ma się odbywać poprzez osłuchanie z danym językiem, co zostało już sprawdzone jako alternatywna droga do opanowania tej sztuki.

Artcast

To podcast dotyczący sztuki współczesnej, do którego zapraszani są artyści, aby podzielili się opiniami i poglądami. Same wystąpienia dotyczą jednak różnej tematyki, od bieżącej sytuacji społecznej i politycznej po sztukę w ujęciu ogólnym. Odcinki są więc mocno urozmaicone, mimo że spaja je jedna konkretna dziedzina.

Od Punk Rocka do Bartóka

Zaraz… a tego pana czasem nie znamy? No tak! Roberta Makłowicza zna każdy „od kuchni”. W podcastach chce jednak pokazać siebie od zupełnie innej strony, tym razem muzycznej. Co tydzień przedstawia, czego słucha, jakich wykonawców ceni i za co, a nawet czego słuchał w dzieciństwie. Jeżeli podoba Wam się postać Makłowicza, ten podcast jest dla Was.

Słuchajmy podcastów

Podcastów można słuchać na Spotify, w Google Podcasts lub na iTunes oraz poprzez różne aplikacje. Ich największą zaletą jest to, że można słuchać lub oglądać je wszędzie, podczas domowych obowiązków, a do tego – są darmowe i obejmują swoim zasięgiem tysiące różnych dziedzin kultury, m.in. muzykę, sztukę czy naukę. Każdy wzbogaca naszą wiedzę i doświadczenie.

Zdjęcie główne: Magda Ehlers/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*