Hobby

Jak rozpocząć przygodę z grafiką komputerową?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak rozpocząć przygodę z grafiką komputerową?

Dynamiczny rozwój cyfryzacji sprawił, że w dzisiejszych czasach bycie specjalistą w grafice komputerowej oznacza zarówno duże możliwości rozwoju, ciekawe zadania, jak i wysokie wynagrodzenie. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją karierę grafika, to dobrze trafiłeś. 

Zawód: grafik komputerowy

Rodzaj pracy grafika jest zależny od firmy, w jakiej zostaliśmy zatrudnieni. Czasem nasze zadania mogą polegać na tworzeniu wizytówek, publikacji, czy witryn stron internetowych, a czasem możemy współtworzyć plakaty, animacje, czy gry komputerowe. Wiele zależy tu od umiejętności, znajomości programów do grafiki oraz wyczucia artystycznego. W zawodzie tym odnajdą się osoby, które mają zacięcie artystyczno-plastyczne. Mają wrodzone wyczucie stylu i smaku.

Największe zapotrzebowanie na grafików jest w sektorze reklamy. Rynek ten powiększa się z dnia na dzień, dlatego zdolne osoby z pewnością znajdą zatrudnienie w tym zawodzie. Jak wspomnieliśmy powyżej: praca grafika dostarcza mnóstwo ciekawych wyzwań. Z tego powodu nawet praca w typowej korporacji nie będzie nudna.

Zdolności artystyczne to jednak niejedyne kompetencje, którymi należy się pochwalić przed przyszłym pracodawcą. Owszem, wysublimowany smak na pewno zostanie dostrzeżony, tak samo zdolności manualne (np. rysowanie). Osoba, która jednak zamierza pracować w branży grafiki komputerowej, musi być na bieżąco z nowinkami technicznymi, umieć posługiwać się licznymi programami do obróbki i edytowania zdjęć. Nie może również zabraknąć zaawansowanej znajomości takich narzędzi jak tablet graficzny.

Zarobki i obowiązki grafika komputerowego

Mediana zarobków w zawodzie grafika komputerowego oscyluje na poziomie około 4 500 złotych miesięcznie. Wynagrodzenie jest natomiast uzależnione od kilku czynników, dlatego różne osoby na tym samym stanowisku mogą mieć inny przychód. Czynnikami decydującymi są m.in.:

  • staż pracy,
  • wykształcenie,
  • wielkość i rodzaj przedsiębiorstwa,
  • województwo, w którym pracujemy.

Do zadań grafika należą:

  • działanie na materiałach graficznych (np. obróbka zdjęć),
  • nadzorowanie projektów (od samego pomysłu do realizacji),
  • projektowanie określonych materiałów, które następnie pójdą do druku (może to być np. projektowanie koszulek albo przedmiotów codziennego użytku z logo firmy),
  • konstruowanie graficznych plików produkcyjnych.

Od czego zacząć?

Niezbędnym pakietem, który musi posiadać każdy grafik, jest pakiet Adobe. A najważniejszy w nim jest Photoshop, który wydaje się najłatwiejszy do opanowania. Wiele poradników na temat narzędzi, z których korzysta grafik, jest dostępnych na Youtube lub w formacie książkowym (dotyczy to również e-booków). Szczególnie ceniona jest pozycja „Wprowadzenie do grafiki komputerowej” J.D. Foleya.

Lista programów, z którymi należy się zaprzyjaźnić:

  • Adobe Photoshop – praca na zdjęciach;
  • Adobe Illustrator – tworzenie grafik wektorowych;
  • Adobe InDesign – tworzenie grafik pod druk (tzw. DTP);
  • Adobe After Effect, Adobe Animation – służące do tworzenia animacji.

Czy potrzebne są studia?

Oczywiście – nie. Jak w większości dzisiejszych zawodów: najważniejsze jest doświadczenie i portfolio. Osoby, które jednak chciałby wybrać się na studia, na pewno na niczym nie stracą. Niektóre firmy zatrudniają tylko osoby po ASP bądź po prostu grafice komputerowej. Wiele jednak z tego, czego się uczy na uczelni, to rzeczy poboczne. Dlatego osoby, które nie chcą tracić czasu, mogą zapisać się na liczne kursy i szkolenia. Kursy nie są zbyt drogie i można je wykupić w dowolnej chwili, tak jest np. z kursem Adobe Indesign, którego cena wynosi ok. 50 zł.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*